İlkiz Sokak No: 21/3 Çankaya/ANKARA

Yanlışlıkla Silinen Dosyaları Kurtarma

Yanlışlıkla Silinen Dosyaları Kurtarma

Dijitalleşen dünyada bireysel olarak ya da tüm işletmelerde tüm işlemler için bilgisayar sistemleri kullanılmaktadır. Yapılan tüm işlemler ve veriler dijital olarak depolanmaktadır. Günlük hayatımızda çekindiğimiz fotoğraflarımızı, görüntü dosyalarımızı bilgisayarlarda depolarız. Bilgisayarlarımızda hazırladığımız tüm verilerin bazılarını yanlışlıkla silebiliyoruz. Bilgisayar sistemleri silinen tüm dosyaları öncelikle geri dönüşüm kutusu içerisinde tutmakta ve kullanıcının istemesi durumunda silmiş olduğu dosyaları tekrar geri yükleyebilecektir. Ancak geri dönüşüm alanının kapasitesi sınırlıdır ve kapasiteyi aşan veriler kalıcı olarak silineceğinden geri dönüşüm kutusundan geri yükleme mümkün olmayacaktır. Yanlışlıkla silinen dosyaları kurtarma bilgisayar bilgisi olan her kullanıcı tarafından yapılabilecek bir uygulamadır.

Yedekleme

Bilgisayar kullanırken kendiniz için çok önemli gördüğünüz tüm verileri farklı bir depolama birimine yedekleme yaparak güvence altına alabilirsiniz. Özellikle öğrenciler için hazırladıkları tez çalışmaları çok önemli dosyalardır. Daha önceden yedeklediğiniz dosyaları yanlışlıkla silmiş olsanız bile yedeğiniz olduğu için sorun yaşamayacaksınız. Ayrıca yanlışlıkla silinen dosyaların kurtarılması basit kurtarma programları ile mümkündür. Doğru kurtarma yapabilmek için silinen dosya türünüze göre kurtarma programı seçimi yapmalısınız.

Geri Dönüşüm Kutusu

Bilgisayarınızı kullanırken bazen kullanılan anti virüs programları bazı dosyaları tehlikeli görebilmekte ve bu dosyaları silebilmektedir. Ya da bilgisayar üzerinde işlem yaparken farkında olmadan dosya silme işlemleri yapılabilmektedir. Yanlışlıkla silinen dosyalar bilgisayardan tamamen silinmez. Bilgisayarların çalışmasını ve veri depolanmasını sağlayan hard disklerin sistem yapıları toplam kapasiteleri dolana kadar mevcut ve silinen dosyaları üzerinde tutmaktadır. Kullanıcılar aradıkları dosyaları bulamadıklarında öncelikle geri dönüşüm kutusunu kontrol etmelidir. Buradaki dosyaları seçerek geri yükle yaptıklarında silinen dosyalar mevcut yerlerine geri yüklenmiş olacaktır.

Virüslü Dosyalar

Bilgisayar kullanıcılarının en büyük kabusu virüslü dosyalardır. Virüslü dosyalar bilgisayarlara internet üzerinde ziyaret edilen çeşitli sitelerden, farklı adreslerden mail adresinize gönderilen dosyalar içeriğinde yer alarak bilgisayara bulaşabilecektir. Virüslü dosyalar zarar vermek amacıyla birçok dosyayı silecek ve bu dosyalara erişimi engelleyecektir. Virüslü dosyaların silmiş olduğu verilerinizi, yanlışlıkla silmiş olduğunuz dosyalarınız gibi basit kurtarma programları ile geri getirilebilmektedir. Anti virüs programları kullanarak bu sorunlarla karşılaşma riskinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

Format Sonrası Veri Kurtarmak

Bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarların güncellemek ya da yeni işletim sistemi yüklemek için öncelikle formatlama yaparak yeni sistem yüklemesi yapabilirsiniz. Format aşamasında HDD diskte kayıtlı bulunan tüm veriler silinecektir. Formatlanmış olan HDD disklerden veri kurtarma yapılabilmektedir. Yanlışlıkla silinen dosyaları her kullanıcı geri dönüşüm kutusundan geri yükleme yaparak kurtarabilir. Ancak formatlama sonucu silinen dosyaları kurtarmak için uzman kişilerin müdahale etmesi gerekir. Yapılacak olan yanlış müdahaleler birçok verinin daha büyük zarar görmesine neden olabilecek ve kurtarılmasını imkansız duruma getirecektir. Format sonrası bilgisayarınıza yeni veriler yükleme yapmadan önce veri kurtarma işlemlerine başlamalısınız.

Veriler Aslında Silinmiyor

Hard diskler bilgisayarların beyinleri gibidir. Kaydedilen bir veri kolay kolay kaybolmamaktadır. Bilgisayarda veri silme yapıldığında ilk başta kullanım ekranından kaldırılıyor ve kullanıcıya gösterilmiyor. Bu veriler hard diskin sectorlerindeki yerinde duruyorlar. Sectorde bulunan verinin üzerine yeni bir veri yazılmadıktan sonra o veriyi kurtarmak daha kolay olacaktır. Hard disk yapısı içerisinde veriler sektörler üzerine dağılmıştır ve bu sektörler verileri muhafaza etmektedir.

Veri kurtarma işlemleri yapılırken kullanılan programlar hard diskte bulunan tüm sektörleri okuyarak kayıtlı bu verileri ortaya çıkarmaktadır. Kurtarma programlarının size gösterdiği silinmiş olan dosyaları tekrardan bilgisayarınızda belirlediğiniz yere kayıt edebilir ve bu dosyalardaki bilgileri kullanabilirsiniz. Veri kayıplarına karşı alınabilecek en iyi ve etkili yöntem veri yedeklemedir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: