İlkiz Sokak No: 21/3 Çankaya/ANKARA

Virüslü Bilgisayardan Dosya Kurtarma

Virüslü Bilgisayardan Dosya Kurtarma

Bilgisayarlarda çeşitli yazılım ürünlerini kullanmaktayız. Günümüzde tüm bilgisayar kullanıcıları virüs bulaşmasına karşı çeşitli tedbirler almaya çalışırlar. Ancak bilgisayarda çalışma yaparken yapılabilecek küçük hatalar virüs bulaşmasına neden olabilecektir. Bilgisayara bulaşan virüsler bazı dosyaları silecek, bazılarının yapılarını değiştirerek sizin erişim yapmanızı engelleyecektir. Bu durumlarda sorulan soruların başında virüslü bilgisayardan dosya kurtarma nasıl yapılır şeklinde olacaktır. Bilgisayarınıza bulaşan virüsler dosyanın imzasını (uzantısını) değiştirecek ya da basit yöntemlerle silecektir. Bilgisayarınızda tarama yaparak ya da kurtarma programları aracılığı ile dosyalarınıza kavuşabilirsiniz.

Bilgisayar Güvenliği

Bilgisayarlarınızı kullanmaya başladığınızda bilinen kaliteli anti virüs programlarını yüklemeli ve tüm sisteminizin düzenli olarak bu program tarafından taranmasını sağlamalısınız. Daha önceden bilgisayarınıza bulaşmış bir virüslü dosya varsa bunu bularak temizleyecektir. Anti virüs programları aktif olarak kullanılmaya başlandığında, bilgisayarınıza indirilecek olan tüm dosya türlerini indirmeden önce tarayarak güvenilir olup olmadığını test edecektir. Basit hatalarla virüs bulaşmasını önlemek için anti virüs programının otomatik tarama modunda olmasına dikkat etmelisiniz. Virüslü bir bilgisayarda veri kurtarma yapacağınız zaman öncelikle tüm sistemin taratılması ve mevcut virüslerin kalıcı olarak temizlenmesi gerekir.

Virüs Nasıl Bulaşır?

Bilgisayarlara virüs başka yerden yapılan dosya transferi yöntemi ile bulaşmaktadır. Daha çok internet üzerinde ziyaret edilen sitelerin içeriklerine ve buralardan yapılan dosya indirme esnasında bulaşmaktadır. Virüsler çalışmaya başladığında bilgisayara zarar vermeye başlayacaktır. Her virüsün programlanma şekli farklıdır ve programlandığı şekle göre çalışmaya başlayarak zarar verecektir. Virüsler bilgisayarda çalışmaya başladığında hızla yayılma gösterecektir. Başka bir bilgisayarda virüs kapmış bir program dosyasını bilgisayarınıza taşıdığınızda sizin bilgisayarınızda aktif olmaya başlayacak yayılarak bilgisayarınıza zarar verecektir. Zarar gören bilgisayarınızda dosya kurtarma işlemleri ihtiyaç duyacaksınız.

E-posta Maillerinden Virüs Bulaşır mı?

e-posta adresinize gelen eki olmayan düz yazı mesajlarından bilgisayarınıza her hangi bir virüs bulaşmaz. Size gelen e-posta mesajı ekinde bir dosya varsa bu dosyanın virüslü olma ihtimali yüksektir. Gelen maillerdeki dosyaları açmadan önce anti virüs programları ile taratmalısınız. Tarama yapmadan bu dosyaları çalıştırmanız durumunda tüm bilgisayarınıza hızlı bir şekilde yayılacak ve verilerinize zarar vermeye başlayacaktır. Mail yoluyla gelen virüslü dosyalar daha çok bir program dosyası ya da internet linki şeklinde gelmektedir.

Virüs Türleri Nelerdir?

Bilgisayara bulaşan ve dosyalarınızı silen virüsleri iki grupta toplayabilirsiniz. Bunlardan birincisi dosyalara bulaşan virüs türleri, ikincisi ise bilgisayar sistem alanına bulaşan virüslerdir. Dosyalara bulaşan virüsler kullanıcının çalıştırdığı dosyalara bulaşmakta, oluşturulan virüs kodu program çalıştığında virüs aktifleşerek bulaşmaya devam edecektir. Bilgisayar sistem alanlarına bulaşan virüs türleri ise bilgisayarın başlangıç ve kontrol sistemlerini hedef alacaktır. Çalışmaya başladığında bad sector alanlarına yerleşir ve bilgisayarın başlatılmasını sağlayan dosyalara zarar vermeye çalışır.

Verilerinizi Kurtarın

Virüslü bilgisayarlardan dosya kurtarma yöntemlerini bilmek her bilgisayar kullanıcısı tarafından bilinmesi gereken yöntemlerdir. Virüslerden korunmanın en iyi yolu, internet üzerinde indirmiş oluğunuzu ya da bilmediğiniz yerden aldığınız tüm dosyaları çalıştırmadan önce kontrol etmek ve anti virüs programları ile tarama yaptırmanızdır. Virüs bulaşmış ve virüslerin gizlediği dosyalarınızı kurtarabilir misiniz? Bu sorunun cevabı evettir.

Doğru işlem yaparak dosyalarınızı kurtarabilmek için profesyonel hareket etmeli ve veri kurtarma konusunda uzmanlaşmış kişilerden yardım almalısınız. Veri kurtarma hassas bir işlemdir ve yapılacak yanlış uygulamalar verilerin tamamen zarar görmesine neden olabilecektir. Dosyalarınızı virüsten korumak için farklı bir depolama cihazına yedeğini almalı ve yine yedeğini bilgisayarınızda arşivleyerek saklamalısınız. Bilgisayarınızda koruyucu programların olması size büyük tehlikelerden koruyacaktır.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: