İlkiz Sokak No: 21/3 Çankaya/ANKARA

USB Den Silinen Dosyalar Nereye Gider?

USB Den Silinen Dosyalar Nereye Gider?

Bilgisayar ve internet hayatın en önemli araçları durumundadır. Veri yükleme, aktarma, işlem yapma vs. gibi pek çok sektörde kullanılan bu iki birbiri ile paralel teknolojik ürün hayatı kolaylaştırmaktadır. Bilgisayarın daha aktif kullanılabilmesi için ve taşınabilir veri bankası olarak bilinen aparatlar hayatı daha da kolaylaştırır. Bu taşınabilir aparatlar CD, DVD ve USB’dir. Bu üç araç arasında en çok işlevselliğe sahip ve taşınması, saklanması kolay olan bir parmak boyutundan da küçük olan USB cihazıdır.

Bazen isteyerek ya da istemeyerek te olsa USB cihazlardaki verilerin silinmesi sorun olabilir. Peki, USB den silinen dosyaları geri almak mümkün mü? Ya da USB den silinen dosyalar nereye gider? diye düşünen var mı?

Bu yazı içeriğinde konuya ait bilgiler bu tür USB sorunları yaşanıldığında size rehber olacaktır.

Veriler Nereye Mi Gider​​​​​​​?

USB ye yüklenen verilerin istenmeyen bir şekilde silinmesi üzüntü yaratır. Belki o USB de sır gibi saklanan bir proje vardır. USB cihazdan istenmeden silinen cihazlar şayet cihaz PC de takılıyken “güvenle çıkar ” yazısını dikkate alarak çıkarılmış ise yedeklenme durumu vardır. Veriler silinmiş ise ve aniden USB PC’den çıkarılmış ise verilerin gittiği yer PC’nin ana belleğidir.

Profesyonel Destek Gerekir

Video, fotoğraf, müzik ve dosyaların yüklendiği USB cihazlarda istenmeyen silinme, hasar ve kırılmalarda data işlemleri konusunda profesyonel eğitim almış ve bunu sektör haline dönüştürmüş kişilerden destek almak mümkün. Çünkü USB cihazlardan silinen veriler ne çöp kutusuna gider nede PC’nin HDD programına

Geri Getirme Programları

Bilgisayardan USB cihazına yükleme yaptığınız her türlü dokümanın çeşitli sebeplerle (ıslanma, kırılma, sıkışma vs.) zarar görmesini yönelik Windows bu konuda bir program geliştirmiştir. Piriform tarafından Windows programlarına entegre edilen bu program sayesinde verileri geri alma olasılığı % 90. Ayrıca bu program ücretsiz olarak indirilebiliyor.

İndirme işlemleri için

  • Recuva programını bulmak için internet arama çubuğuna recuva ücretsiz indirme yazın
  • Ekrana gelen programı PC’ye indirin
  • Çalıştırma işlemi sonrası “install” aktive edin sonrasında ekrana gelen Run Recuva’yı da aktif edin
  • Programın prosedürlerine devam edin. Bu aşamalar next- all files- next- browse- USB- next- enable deep scan- start
  • Bu aşama USB de yer alan veri yoğunluğuna göre zaman alabilir (10-20 dakika) Bu süreçte masa üstünde USB veri kurtarımları için bir klasör açmak gerekir
  • Daha sonra açılan pencerede filaname yazan kısımda yer alan tüm dosyalara tık atın ve recover kutucuğunu aktif edin
  • Ekrana gelecek görüntüde yeni açılan ve isim verdiğiniz klasörü işaretleyip “tamam” tuşuna basmak gerekir.
  • -Tüm USB verileri bu dosyaya aktarılmaya başlar. Bu işlemde biraz zaman alır.
  • Son olarak ekrana gelen yazı sonrası silinen veriler kurtarılır.

USB de Veri Yedekleme Özelliği

Her geçen gün yenilenen teknolojik ürünler arasında yer alan USB kayıt cihazlarının bazılarında yedekleme özelliği mevcut. Bu özelliği taşıyan USB cihazlardan veri silinse bile yedekleme sayesinde verilere ulaşmak mümkün olur. Bu özelliğe sahip USB satın almak mantıklı olacaktır.

Her Türlü Kurtarmak Mümkün

Piyasada ucuz ya da pahalı pek çok markaya ait USB cihazlar satılır. Bu markalardan birinin tercih edilmesi ve kullanılması sonucu sorun yaşanması doğal. Sorun yaşanılan USB cihazının içerisindeki verilerin kurtarılması biraz zaman ve maliyet gerektirse bile kurtarılabilir. Veriler zarar görse bile PC belleğinde bir yerdedir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: