İlkiz Sokak No: 21/3 Çankaya/ANKARA

Silinen Office(Word, excel) Dosyalarını Kurtarma

Silinen Office(Word, excel) Dosyalarını Kurtarma

Kurumlarda yapılan tüm yazışmalar bilgisayardan yapılmakta ve yazılmalarda Microsoft Office belgeleri kullanılmaktadır. Çoğu zaman kullanıcı hatalarında kaynaklı olarak hazırlanan birçok belge yanlışlıkla da olsa silinebilmektedir. Silinen Office(Word excel) dosyalarını kurtarma çalışmaları ile birçok belge rahatlıkla kurtarılabilmektedir. Silinen Office(Word excel) dosyalarını kurtarma için birinci adım olarak geri dönüşüm kutusu kontrol edilmeli ve silinen dosya orada görülürse seçilerek geri yükle yapıldığında dosya hiçbir hasar görmeden geri yüklenmiş olacaktır.

Office Belgeleri

Tüm kamu ve özel sektörlerde bilgisayarlar üzerinden yapılan işlemlerde genellikle Office Word ve Office excel belgeleri kullanılmaktadır. Bilgisayarda çalışırken kullanıcının bir anlık yanlış tuşa basması ya da ani elektrik kesintileri gibi durumlarda kaydetmemiş olduğunuz verileriniz silinecektir. Word belgesini yeni düzenliyor ve kaydetmeden silmeniz durumunda bu tür belgeleri geri getirmeniz mümkün olmayacaktır. Bu tür sorunlar ile karşılaşmamak için Word belgenizin, Dosya bölümü içerisinde yer alan seçenekler sekmesindeki, kaydet seçeneğini seçtiğinizde otomatik kaydet ayarları bölümündeki süre değerini en az olana ayarlayarak siz belge üzerinde çalışırken belgenin kendi kendisini otomatik kaydetmesini sağlayabilirsiniz.

Office Belgelerinin Kurtarılması

Bilgisayarınızda bulunan Office belgelerinizin silindiğini gördüğünüzde bu belgeleri kurtarmak için çeşitli yazılımları kullanabilirsiniz. İnternette yapacağınız Office belgeleri kurtarma programı aramalarında birçok free kurtarma programının olduğunu göreceksiniz. Program indirme sayıları ve yapılan yorumlarına bakarak en iyi olanı seçebilir ve indirerek çalıştırabilirsiniz. İndirmiş olduğunuz program dosyasını çalıştırmadan önce virüs taramasından geçirmelisiniz.

İçerisinde virüslü dosya bulunduran programlar bilgisayarınıza daha çok zarar verebilecektir. Programı çalıştırarak silinen tüm Word belgelerinizi kurtarabilirsiniz. Bilgisayarda doküman belgeleri oluştururken silmiş dahi olsanız aynı isimli dosya oluşturmamaya çalışmalısınız. Aynı isimli silinmiş dosyalar birbirini etkileyebilecek ve kurtarma işlemini zorlaştıracaktır.

Office Belgelerinin Silinme Nedeni

Bilgisayarlarda çeşitli uygulamalar kullanılmaktadır. Birçok uygulama ya internetten indirilmekte ya da başka alanlardan bilgisayara taşınmaktadır. İndirilen ya da kopyalanan dosyalar içerisinde casus yazılım (virüslü dosya) dosyası bulunuyorsa, bu uygulamaları çalıştırdığınızda virüs bilgisayarın geneline yayılarak sizlerin birçok işlemini engelleyecek ve çok sayıdaki dosya yapısını bozarak silecektir. Bilgisayarda bulunan verilerin diğer silinme nedenlerinden biriside, kullanıcı hatalarıdır. Kullanıcı yanlış tuşa basarak verileri silebildiği gibi hazırlamış olduğu belgeleri farklı bir alana yedeklediğini düşünerek kontrol etmeden silebilmektedir. Bu hatalar verilerin kaybolmasına neden olacaktır. Özellikle Office Word ve excel gibi belgelerinizi çalışma esnasında sık sık kaydetmelisiniz. Kaydedilmiş olan belgeler silindiği fark edildiğinde basit yöntemlerle kurtarılabilmektedir.

Yedeklemenin Önemi

İşletmeler dijital ortamlarda veri güvenliğine büyük önem verirler ve bunun için çeşitli yatırımlarda bulunurlar. Yedekleme işlemleri için bilgisayar haricinde farklı bir depolama cihazı kullanırlar ve tüm verilerinin yedeklerinin bu cihaz içerisinde bulunmasını sağlarlar. Günlük yaptığınız yazışma türü evraklarınızı yedeklemeniz veri güvenliği açısından önemlidir. Bilgisayarla elektrikle çalışan yazılım ve donanımlardan oluşan bir cihaz olduğu için her an arıza yapma riski yüksektir. Yedekleme yaptığınızda bilgisayarınız arıza yapsa bile verileriniz yedekte güvende olacaktır.

Veri Kurtarma Yöntemleri

Her veri bilgisayarda boyutu kadar yer kaplamaktadır. Büyük boyutlu veriler silindiğinde geri getirme işlemleri daha zor olacaktır. Çünkü silindiğinde büyük boyutlu dosyalar birden fazla parçaya ayrılmış olma ihtimali bulunmaktadır. Ancak Office Word ve excel belgelerinin boyutları küçük olmakta ve silindiğinde çeşitli kurtarma programları ile rahatlıkla geri getirilebilmektedir. Bilgisayar sistemi silinen dosyaları belirli bir kapasiteye kadar geri dönüşüm kutusunda tutmaktadır. Silinen verileri ararken öncelikle buraya bakılmalıdır. Burada yoksa Word excel kurtarma programları ile bilgisayarınız taratılarak silinen dosyaları kurtarabilirsiniz.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: