İlkiz Sokak No: 21/3 Çankaya/ANKARA

Silinen Kamera Kayıtlarını Geri Getirme

Silinen Kamera Kayıtlarını Geri Getirme

İnsanlar en güzel anlarını kameralar aracılığı ile kaydetmekte ve yıllar sonra anı olarak o güzel anları tekrar izlemek istemektedir. Ancak çeşitli nedenlerde çekmiş oldukları kamera kayıtlarını silmekte ya da silinmektedir. Diğer bir kamera kayıtları da güvenlik kamera kayıtlarıdır. Çeşitli adli olayların çözülebilmesi için bu kamera kayıtlarına ihtiyaç duyulur. Silinen kamera kayıtlarını geri getirme yapılabilir mi? Tüm verilerde olduğu gibi kamera kayıtlarında geri getirme işlemi yapılabilmektedir. Güvenlik kameralarında bilinçli silinen ve üzerine tekrar kayıt yapılmayan kayıtlar kurtarılabilmektedir.

Kamera Kayıtlarının Silinme Nedenleri

Güvenlik kameraları yakaladıkları görüntüleri DVR cihazında bulunan hard disklere kaydederek depolamaktadır. Güvenlik kameraları hard diskleri tam kapasite olarak kullanır ve görüntü kalitelerine göre kesintisiz olarak 15 gün 1 ay gibi süre boyunca saklayabilmektedir. Kamera kayıtlarının silinme nedenleri arasında, kullanıcı kaynaklı olarak görüntü kayıtlarına erişim yapmaya çalışılırken yapılacak hatalı işlemler sonucunda kayıtlar silinebilecektir. Görüntüler izlenirken yanlışlıkla silinebilecek, hard disklerde oluşabilecek çeşitli arızalar verilerin silinmesine neden olabilecektir. Diğer nedenlerden biriside kayıt cihazına ve hard disklere uygulanacak olan sabotajlar olabilecektir.

Güvenlik Kamera Kayıtlarını Kurtarma

Bilgisayarlardan veri kurtarmak her zaman mümkündür. Güvenlik kameralarından da görüntülerin silinme durumlarına göre kurtarma işlemleri yapılabilmektedir. Bilinçli ya da çeşitli hatalı işlemler sonucu silinen mevcut kayıtlar çeşitli yazılım uygulamaları ile kurtarılabilmektedir. Güvenlik kameralarında olan diğer bir farklılık, veri depolama süresinden daha uzun süre öncesine ait görüntüleri kurtarmak imkansızdır. Çünkü güvenlik kameraları kayıtları hard diske tarih ve saat sıralamasına göre hard disk tam dolana kadar kaydedilir. Hard disk tam dolduğunda yeni görüntüyü en eski görüntünün üzerine yazarak devam edecektir. Böyle olunca üzerine yeni görüntü yazılan eski görüntü tamamen silinmiş ve geri getirilemeyecek duruma gelmiş olacaktır.

Kişisel Kamera Kayıtları

Özel çalışmalar için kullandığınız el kameraları görüntüleri kendi hafızalarına ya da çeşitli kapasitelere sahip hafıza kartlarına kaydedecektir. Özel anlarınızı çektikten sonra kaydetmiş olduğunuz görüntüleri bilgisayar ortamına rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Taşıma esnasında yapılan hatalar sonucu oluşan görüntü kayıplarını geri getirebilirsiniz. Hafıza kartları da hard disk sistemleri gibi çalışır. Silinen verilerin üzerine yeni veri yazılmadığı sürece kayıtların kurtarılması mümkün olacaktır. Kullanılan hafıza kartı kayıtlar silindikten sonra tamamen dolana kadar tekrar kayıt yapıldıysa silinen kayıtların kurtarılması zorlaşacaktır.

Teknik Bilgi

Bilgisayar sistemlerinde yapılacak tüm ayarlamalar, düzenlemeler ve silinen verilerin geri getirilmesi gibi tüm işlemler için teknik bilgiye sahip olmak gerekir. Özellikle silinen kayıtların geri getirilmesi tecrübe istemektedir. Güvenlik kameraları marka ve modellere göre farklı sistemlere sahip olabilmektedir. Bu sistemleri bilmeyen kişilerin yapacağı yanlış girişimler mevcut kayıtlara ve geri getirilecek olan kayıt alanlarına zarar verebilecektir. Bazı güvenlik kameralarında hard diskler yerinde çıkartıldığında ve tekrar yerine takıldığında sistem otomatik olarak formatlama yapabilecektir. Bu hata tüm kayıtların silinmesine neden olabilecektir. Müdahale etmeden önce kayıt cihazının tüm özelliklerini öğrenmeli ve müdahale yöntemleri geliştirilmelidir.

Kamera Kayıtları Geri Getirilebilir mi?

Silinen kamera kayıtları geri getirilebilmektedir. Ancak bilgisayar verileri gibi %100 garanti her zaman verilemez. Verilerin silinme nedenleri belirlenmeli, yanlışlıkla mı, virüs nedeniyle mi netleştirildikten sonra yapılacak çalışma şekli belirlenmelidir. Kayıtların silinme nedenleri belirlendikten sonra geri getirme ihtimalleri söylenebilecektir. Özellikle kamera kayıtları için yapılacak yanlış müdahaleler kayıtların geri getirilme oranının düşmesine neden olabilecektir. Kamera kayıtlarınızın silindiğini düşündüğünüzde en iyi veri kurtarma işi yapan kişi ve kuruluşlarla görüşmeniz doğru olacaktır. Profesyonelce yapılacak müdahaleler verilerinizin kısa sürede kurtarılma ihtimalini yükseltecektir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: