İlkiz Sokak No: 21/3 Çankaya/ANKARA

Şifrelenmiş Hard Disklerden Veri Kurtarma Nasıl Yapılır

Şifrelenmiş Hard Diskten Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile birlikte hacker tabir edilen kötü niyetli kişilerin bilgisayarlara izinsiz erişim yaparak verilere ulaşılabileceği düşünülmektedir. İnsanlar çok özel fotoğraf ya da verilerinin olduğu hard diskleri şifreleyerek güvenlik altına almaya çalışırlar. Şifrelenmiş hard disklerden veri kurtarma nasıl yapılır? form sitelerinde en çok tartışılan ve araştırılan konulardan birisidir. Birçok insan hard disk içerisinde oluşturdukları dosyaları ayrı ayrı şifrelerken, bazı kişiler hard diski şifreleyerek güvenlik önlemlerini almaya çalışmaktadır.

Şifreleme Yöntemleri

Bilgisayarda verilerin güvenliği için çeşitli şifreleme yöntemleri kullanılır. BIOS şifrelemesi yaparak başka kişilerin bilgisayarınızı sizden habersiz açmasını önleyebilirsiniz. Ancak bıos şifresini unutsanız bile bilgisayar ana kartı pilini çıkartıp takarak bıosu sıfırlayarak şifre adımını atlayabilirsiniz. Ancak hard diskinizi şifrelediğinizde bu mümkün olmamaktadır. Bilgisayarınızda hard diskinizi bitlocker uygulaması ile şifreleyebilirsiniz. Şifreleme işleminiz tamamlandığında size şifre anahtar dosyası üretilecektir. Bu dosyayı farklı bir alanda saklamalısınız. Şifrenizi unuttuğunuzda bu anahtar dosyası şifreli hard diskinizi açmanızı sağlayacaktır. Bu yöntemle şifrelenmiş bir hard diskin içerisine şifreyi girmeden ulaşmanız imkansızdır.

Hard Disk Şifresi

Şifrelenmiş bir hard diskten veri kurtarmaya çalışan veri kurtarıcılar, hard diskin şifresini bilmedikleri zaman hard disk veri alanına ulaşamamaktadır. Hard diskler şifrelenirken, şifre bilgileri hard disklerin pcb kartı üzerinde bulunan NVRAM bölümüne yazılmaktadır. Laboratuvar ortamında yapılacak veri kurtarma çalışmalarında şifreli alanı aşabilmek için hard disklerin NVRAM’larını değiştirmeyi denerler. Ancak bu çoğu zaman başarısız olarak sonuçlanmaktadır. Çünkü aynı özelliklere sahip donör disk bulmak zordur.

Şifre Açma Yöntemleri

Bilgisayar kullanıcıları veri güvenlikleri için sabit disklerini bilgisayarları üzerinden şifrelemeye çalışmaktadır. Şifre unutulduğu ya da hard diskin donanım yapısı arıza yaptığında verilere ulaşmak imkansız olmaktadır. Hard disklerde şifreleme yapılırken kullanılan yönteme göre şifre bilgileri hard diskte farklı bölümleri yazılabilecektir. Bazı hard disklerde şifre kart üzerinde kalırken, bazı disklerde hard diskin servis alanı ve sektör bilgileri bölümüne yazabilecektir. Bu durumlarda şifreyi çözebilmek için ileri teknoloji bilgilerine ihtiyaç duyulacaktır. Bu alanlara sadece üretici firmalar ulaşabilmekte ve şifreyi iptal edebilmektedir. Diğer yöntemlerle şifrelerin iptal edilmesi zordur.

Şifre Kırma Uygulamaları

Hard diskinizi veya belirli dosyalarını şifreledikten sonra şifrenizi unuttuğunuzda şifreleri kırabilmek ve dosyalara erişebilmek için çeşitli uygulamaları deneyebilirsiniz. Ancak veri kurtarma ve şifre kırma işlemleri için profesyonel destek almak verileriniz açısından güvenli olacaktır. Kendiniz deneme yapmak için internetten şifre kırma programları indirdiğinizde, bu programların virüslü dosya içerebileceğini düşünmeli ve gerekli önlemleri almalısınız. Virüslü dosyalar bilgisayarınıza bulaşarak mevcut dosyalara zarar verebilecektir. Yapımcısının kim olduğu ve ne amaçla üretildiği bilinmeyen programlar ile denemeler yapmak hard diskiniz için sakıncalı olabilecektir. Şifre kırma ve veri kurtarma işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için veri kurtarma firmaları kurulmuştur. Bu firmalar daha gelişmiş ve güvenilir uygulamalar ile müdahale etmektedirler.

Veri Kurtarma

İnsanlar istenmeyen bir şekilde verilerin silinmesi, şifreli verilerin şifrelerinin unutulması gibi durumlarda veri kurtarmaya ihtiyaç duyacaklardır. Bilgisayarlar ve depolama cihazları olan hard diskler birer elektronik cihaz oldukları için yapılacak küçük yanlış müdahaleler büyük arızalara ve verilerin yapısının bozulmasına neden olabilecektir. Veri kurtarma hassasiyet gerektiren ve uzmanlar tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Veri kurtarma basit olabilir ancak şifreli hard disklerin şifrelerini kaldırmak oldukça zordur. Hard disklerin şifrelerini kaldırmak için internetten indirmiş olduğunuz ücretsiz uygulamalar şifre kaldırma işleminde başarılı olamayacaktır. Bu programlar ile yapacağınız işlemler hard disklerin arıza moduna geçmesine neden olabilecektir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: