İlkiz Sokak No: 21/3 Çankaya/ANKARA

RAW’a Dönüşen Disk ve Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

RAW’a Dönüşen Disk ve Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Günümüzde tüm işlemlerin bilgisayar üzerinden yapılması ve yapılan işlerin dijital ortamlarda depolanması verilerin ve veri güvenliğinin önemini ortaya koymaktadır. Dijital verilerin depolandığı cihazlar ise hard disk cihazlarıdır. Kullanıma anında çeşitli fiziksel, donanımsal ve yazılım kaynaklı sorunlardan dolayı diskler RAW formatına dönüşebilmektedir. Raw’a dönüşen disk ve veri kurtarma nasıl yapılır. Dijital sistemler oluşturulurken yaşanabilecek her türlü sorunlar tahmin edilmekte ve bu sorunlara nasıl müdahale edilmesi gerektiği, verilerin nasıl kurtarılacağı gibi yöntemler belirlenmektedir. Aktif bilgisayar kullanıcıları harici hard disklerinin Raw’a dönüşmesi ile her an karşılaşabilmektedir.

RAW Disk Nedir?

Windows işletim sistemleri bilgisayara takılı bulunan hard diski görüyor, ancak içerisindeki veriye ulaşamıyor ise bu hard disk Raw disk olmuş demektir. Kullanıcılarda diski açmak ve verilere ulaşmak istediğinde, sistemde donma ya da diski biçimlendir gibi seçeneklerle karşılaşabilecektir. Verileri korumak için biçimlendir isteğinin iptal edilmesi ve diskin iptal edilmemesi gerekir. Veri kurtarma teknikleri ile raw disk içerisine erişim yapılabilmekte ve çok yavaş da olsa veriler kontrollü bir şekilde kurtarılabilmekte ve başka bir alana kopyalanabilmektedir. Bilgisayarda Raw olan diskin boş alanını 0 olarak görebilirsiniz.

Raw Olma Nedenleri

Harici olarak kullanılan hard disklerin Raw’a dönüşme nedenleri farklı olabilmektedir. Genellikle bilgisayara takılı bulunan hard diskin, bilgisayardan çıkartılırken uygun yöntemlerle sökülmemesi, hard disk enerji girişi sonlandırılmadan kablolarının rastgele çekilmesi diskin Raw’a dönüşmesine neden olabilecektir. Bilgisayarda bulunan virüslü dosyalar, diskteki bad sector alanların çoğalması, hard diskte bulunan bölümlerin zarar görmesi Raw’a dönüşme nedenleri arasındadır. Hard disklerin kullanım ömrünün dolması, çok uzun süre kullanılması, fiziksel ve donanımsal arızaların görülmesi de Raw’a dönüşme nedenleri arasındadır. Raw olan disklerde öncelikle çok önemli olduğu belirtilen verilerin kurtarılmasına çalışılır. Veriler kurtarıldıktan sonra diskin tamamen silinerek yeniden yapılandırılması yapılabilir.

Raw’a Olduğunu Görmek

Bilgisayarınıza diskinizi taktığınızda ve verilerinize ulaşmak istediğinizde iki ihtimal ile karşılaşabileceksiniz. Hard diski aç yapıldığında verilere ulaşılamayacağı için donma görülebilir ve işlem yapılamaz. İkinci seçenek ise diski biçimlendir ekranının ortaya çıkmasıdır. Kullanıcı bu ekran ile karşılaştığında panikle biçimlendirme yapmamalıdır. İptal komutu ile bu pencerenin kapatılması gerekir. Verilerinizi ve diski kurtarmak istiyorsanız, her hangi bir işlem yapmadan teknik destek almanız ve profesyonelce verilerinizin kurtarılmasını istemelisiniz.

Raw Disk Veri Kurtarma

Diskinizin Raw’a dönüştüğünü gördüğünüzde verileri kurtarmak için bilinçsiz ve sıradan tekniklerle müdahale etmemelisiniz. Yanlış yapılacak olan bir müdahale %100 olan veri kurtarma ihtimalini düşürebilecek ve verilerin zarar görmesine neden olabilecektir. Sağlıklı veri kurtarabilmek için öncelikle oluşan arızanın, Raw’a dönüşme nedenlerinin doğru analiz edilmesi ve tespit edilen nedenlere göre diski ve verileri kurtarmaya çalışılmalıdır. Veri kurtarma alanında alacağınız profesyonel destek verilerinizin size eksiksiz olarak ulaştırılması sağlayacaktır.

Disk Düzeltme

Kullanıcılar Raw’a dönüşmüş olan bir diskinin düzeltilmesini ve verileri ile birlikte önceki gibi kullanmak isterler. Veri kurtarma mantığında tüm sorunlarda ilk iş verileri kurtarabilmek ve farklı bir bölüm içerisine yedekleyebilmektir. Veri kurtarma yapıldıktan sonra yazılım uygulamaları kullanılarak Raw disk düzeltilmeye çalışılır. Bunun içinde Raw’a dönüşüm nedeninin tespit edilmiş olması gerekir. Her neden için farklı uygulamalar ile müdahale edilecektir. Kimi zaman yazılım sorunları neden olurken, kimi zaman fiziksel sorunlar Raw’a dönüşmeye neden olabilmektedir. Free veri kurtarma programlarının bazıları Raw diske erişim yapamayacak ya da verilere zarar verecektir. Bunun için en uygun program ile müdahale edilmelidir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: