İlkiz Sokak No: 21/3 Çankaya/ANKARA

Okunmayan Hafıza Kartından Veri Kurtarma

Okunmayan Hafıza Kartını Kurtarma

Teknoloji sayesinde birbirinden farklı resim, video veya dosyaları hafıza kartları aracılığı ile depolama şansına sahip olundu. Bu kartların kullanımının kolay olması ve taşınma sorununun azalması nedeniyle sık şekilde kullanılması da söz konusu olmuştur. Kartların kullanım ömrü her ne kadar uzun olmasa da sağlıklı ve dikkatli kullanımlar söz konusu olduğunda ömrünü uzatmak mümkün hale gelir. Çünkü her teknolojik üründe olduğu gibi hafıza kartında da bir sorun olduğuna dair bazı işaretler olur. Bu işaretlerin bazıları onarılamaz sorunlar olarak değerlendirilirken bazıları ise onarılması olası olan sorunlardır. Bunun için sorunun ortaya koyulmasına dikkatle önem vermek gerekir. Okunmayan hafıza kartını kurtarma için sorunun erken fark edilmesi oldukça kolay olacaktır.

Hafıza Kartınızın Sorun Olduğunu Anlatması

Hafıza kartınızı kullanmak istediğinizde bir bilgisayara veya okuma özelliği olan bir cihaza takmanız gerekir. Kartınızı taktığınızda ise bazı uyarılar alabilirsiniz. Özellikle belirtilmesi gereken nokta ise güvenliğinden emin olmadığınız herhangi bir cihaza hafıza kartınızı emanet etmemenizdir. Çünkü virüs sorunu olan bir bilgisayar verilerinizin kurtarılamaz şekilde yok olmasına neden olabilir.

Kartınızda Sorun Olduğunu Anlatan Mesajlar

Kartınızın takılmasından sonra ekranda beliren bazı küçük mesajlar sorunların neler olduğunun anlaşılmasına neden olur. SD kartın gözükmediği, okuma veya yazma hatası olduğu, kartın korumalı görünümde olduğu, hasarlı bir kart olduğu ve biçimlendirilmesi gerektiği, kartın dolu olması gibi mesajlara sıklıkla rastlanır. Bunlar kartınızın okunması konusunda belli başlı sorunların olduğunu anlatır. Sorunların neden kaynakladığı anlaşıldıktan sonra ise çözümü için harekete geçilmelidir.

Kartta Sorun Olduğundan Emin Olmak

Her konuda olduğu gibi kartınızın okunması konusunda da aynı şekilde sorunun her zaman kartta olduğunu düşünmek hatalı olacaktır. Kartınızı taktığınız kart okuyucusu ve kartınızı okumasını beklediğiniz bilgisayarda sorun olması ihtimali de olabilir. Bu seçenekleri her zaman göz önünde değerlendirmelisiniz. Bunun için de kartınızın başka bir bilgisayara takılmasını ve ardından da açılıp açılmadığına bakılması önerilir. Çünkü diğer seçenekleri göz önüne almadığınızda gereksiz yere veri kaybına uğramanız söz konusu olabilir. Bunun için detaylara dikkat edilmelidir.

Nasıl Kurtarılır?

Verileriniz isim olarak açılmasına rağmen içerik olarak açılmadığında yapılması gereken bir veri kurtarma programı indirmek olmalıdır. Korumalı modda olduğuna dair bir işaret verilmesi durumunda ise karttaki verilerinizin kaydedilmesi veya değişikliğe uğratılması önerilir. Bunun için ise disk test aracılarını kullanmanız önerilir. Bazı işlemler sırasında kartınızın biçimlendirilmesi talebi geleceğinden bu işleme onay vermemeniz önerilir. Çünkü bu durum verilerin tamamen silinmek üzere kartın biçimlendirilmesi demektir. Ayrıca bilgisayarım sekmesinden aygıt yöneticisi seçeneğine gelebilirsiniz. Burada disk sürücüleri seçeneğine tıkladığınızda çıkarılabilir kartınızın kaldırılması için onay vermeli ve tamam sekmesini işaretlemelisiniz. Ardından kartınızı yeniden takmayı deneyebilirsiniz. Bu durum da yeniden kartınızın kullanılabilir hale gelmesine yardımcı olabilir. Son seçenek olarak ise kartınızın yeniden çalışması için veri kurtarma merkezine başvurmanız önerilir.

Hafıza Kartı Verilerinizin Kurtarılmaması

Kartınızda genellikle verilerin kurtarılması için seçenekler bulunur. Ama kartınızın kurtarılmayacağı bazı zamanlar da söz konusu olabilir. Bundan dolayı dikkatli olmak gerekir. Kartınızı taktıktan sonra kartınızın hangi sürücüye yerleştirildiği bilgisine ihtiyacınız olur. Hatta bazı kartlar E sürücüsünde herhangi bir kart olmadığı uyarısını verir. Kartınızın elle bir sürücüye yerleştirilmesinden sonra kartınızda bulunan alanın kontrolünü yapmalısınız. Kartınızdaki tüm alanın boş olması halinde kartınızın tüm verileri yok ettiği anlaşılır. Bu durumda verilerin kurtarılması söz konusu olmayacağından yedekleme işlemi yapmak her zaman en doğrusu ve kesin olanı olacaktır.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: