İlkiz Sokak No: 21/3 Çankaya/ANKARA

Formatlanan Dosyaları Geri Getirme Programı

Formatlanan Dosyaları Geri Getirme Programı

Bilgisayar kullanırken belirli bir süre sonra bilgisayarınıza yeni işletim sistemi yüklemek istediğinizde, yükleme yaparken hard diskin formatlanması istenecektir. Önemli verilerinizi belirli alanda zarar görmeden saklanabilmesi için ilk kurulum anında hard diskinizi en az iki bölümü ayırmalısınız. Bu ayırma işlemini yapmadığınızda, format atarken tüm bilgileriniz silinecektir. Verileriniz silindiğinde formatlanan dosyaları geri getirme programı çeşitleri ile verilerinizi kurtarmaya çalışabilirsiniz. Formatlanmış hard disklerden veri kurtarma rahatlıkla yapılabilmektedir. Teknik bilginiz varsa bilgisayarınızı başka yere götürmeden kendiniz formatlanmış verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Veri Kurtarma Şartları

Formatlama nedeniyle verileriniz silindiğinde verilerini kurtarabilmeniz için, hard diskte her hangi bir mekanik arızanın olmaması, formatlanan diskte dosya kurtarma yapabilmeniz için format sonrası aynı isimleri taşıyan dosyaları yüklememiş olmanız ve diskte bad sector yapısının bulunmaması önemlidir. Hard diskte bad sector sayısı artmaya başladıkça erişilebilecek olan alan sayısını ve veri oranını azaltacaktır.

Mekanik arızası bulunan diskler çalışmayacak ve size işlem yaptırmayacaktır. Bu tür disklere fiziksel müdahale yapılması ve sorunun giderilmesi gerekir. Bunun için uzman desteğine ihtiyaç vardır. Formatlama işleminden sonra hard diske çok fazla veri yüklemesi yaptıysanız ve hard disk kapasitesi dolacak seviyeye geldiyse format öncesi verilerin kurtarılması zorlaşacaktır.

Geri Getirme Programları

İnsanların büyük bir bölümü bilgisayarlarına format attıktan sonra yedek almadıkları eski verilerini kurtarabilmek için internetten çeşitli veri kurtarma programları indirmeye başlarlar. İnternet sitelerinde çok sayıda geri getirme programını ücretsiz olarak bulabilirsiniz. Bu programlar basit kurtarma programlarıdır. Formatlanan dosyaları geri getirmek için bir program işinizi görmeyecektir. Çünkü ücretsiz programlar belirli dosya yapılarına göre programlanmıştır. Kurtarmak istediğiniz dosya türüne göre indirme yapmalısınız. Yalnız program indirme yaparken bu dosyaların virüslü olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Virüslü dosyalar bilgisayarınıza daha büyük zararlar verebilecektir.

Programların Kullanımı

Formatlanana dosyaların geri getirilebilmesi için hazırlanan programlar kullanımı ve kurulumu basit programlardır. Veri kurtarmak için bilgisayarınıza kurduğunuz programları çalıştırdığınızda kurtarma yapacağınız hard disk bölümünü seçtikten sonra, kurtar ya da başla seçeneklerini seçmeniz yeterli olacaktır. Program seçilen hard disk bölümü üzerinde tarama yaparak seçilen dosya uzantılarına göre bulabildiği dosyaları sıralayarak size gösterecektir. Sizler bu dosyaların içeriklerini açabilir ve bilgisayarınızda belirlediğiniz bir yere transferini sağlayabilirsiniz.

Formatlama İşlemi

Bilgisayarlara işletim sistemleri yeni kurulurken takılı bulunan hard diskin biçimlendirilmesi ve isteğe göre bölümlendirilmesi istenmektedir. Yanlışlıkla yapılabilecek formatlama işlemlerinde önemli bilgi ve belgelerinizin zarar görmemesi için ilk formatta hard diskinizi bölmeniz gerekmektedir. Böldükten sonra bilgisayarınızda bu bölümler C diski ve D diski şeklinde size gösterilecektir. C diski sistem dosyalarının bulundu bölümdür. D diski ise size ayrılmış ve verilerinizi depolayabileceğiz yerdir. İşletim sisteminiz çökse bile format atarken D bölümümdeki verileriniz silinmeyecek ve zarar görmeyecektir. Formatlama işlemini de teknik bilgisi olan kişilere yaptırmanız verilerinizin güvenliği açısından önemlidir.

Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Yanlışlıkla silinen ya da formatlanan dosyaların geri getirilmesi nasıl yapılır? Veri kurtarma teknik bilgi ve beceri isteyen bir iştir. Veri kurtarma çalışmalarında yapılabilecek küçük yanlışlıklar büyük sorunların oluşmasına neden olabilecektir. Veri kurtarma işlemi uygulanacak olan hard diski bilgisayardan çıkartarak çalışan başka bir bilgisayara harici olarak bağlandıktan sonra uygun program ile veri kurtarma işlemine başlanmalıdır. Bu yöntem hard diskte bulunan mevcut ve silinen verilere zarar vermeyecek, daha kaliteli kurtarma işleminin yapılmasını sağlayacaktır. Formatlanmış dosyalarınız kendiniz kurtarmaya çalışabilir ve verilerinizin bir bölümünü kendi çabalarınız ve kullanacağınız programlar ile kurtarabilirsiniz.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: