İlkiz Sokak No: 21/3 Çankaya/ANKARA

Fiziksel Hasarlı HDD Cihaz Veri Kurtarma

Fiziksel Hasarlı HDD Cihaz Veri Kurtarma

Gelişen teknolojiler sayesinde hayatın her aşamasında bilgisayarlar kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle iş hayatında en değerli varlıklar bilgisayarlar olmaya başlamıştır. Çünkü yapılan tüm işlerle ilgili tüm veriler bilgisayarlarda bulunan hard disklerde kayıtlıdır. Kullanılan hard diskler çeşitli nedenlerden dolayı fiziksel arızaya uğrayabilmektedir. Fiziksel hasarlı HDD cihaz veri kurtarma yöntemleri ile arıza giderilmesi ve veri kurtarma işlemleri yapılabilmektedir. Hard diskler fiziksel arızaya uğradığında bilgisayarınız çalışmayacaktır. Kullanmış olduğunuz harici hard diskler arıza yaptıysa bu hard disklerinizi bilgisayarınızda göremeyeceksiniz.

Fiziksel Arızalar

Hard disklerde oluşan fiziksel arızalar genellikle, düşme, ezilme, çarpma gibi fiziksel müdahalelerden oluşabildiği gibi elektriksel sorunlardan kaynaklı olarak da oluşabilmektedir. Hard diskler içerisinde hareketli diskler bulunduğu için düşme ve çarpma gibi durumlarda içerisinde bulunan tüm donanımlar zarar görebilecektir. Veri kaydetmek için hassas olarak ayarlanan donanımların hassasiyet ayarları bozulduğunda fiziksel arıza oluşacak ve verilere ulaşamayacaksınız. Tüm hard disk çeşitlerinin her an arıza yapabileceğini düşünerek tüm verilerinizi farklı hard diskler içerisine yedekleyerek depolamalısınız.

Fiziksel Arıza Belirtileri

Bilgi depolama amacıyla kullanılan hard diskler gelişen teknolojiye uygun olarak kapasiteleri sürekli geliştirilerek üretilmektedir. Tüm hard diskler kullanım aşamasında arıza yapabilmektedir. Hard diskinizi bilgisayarınıza taktığınızda hard diskinizden, kafa vurma sesi duyuyorsanız, hard diskinize erişim tamamen kesilmiş ise hard diskiniz fiziksel arızaya uğraşım denilebilmektedir. Elektrik dalgalanmaları hard disklerin fiziksel arızaya uğramasına neden olabilecektir. Bilgisayarınızda sistemin yüklü bulunduğu hard disk arıza yaptığında bilgisayarınızı başlattığınızda HDD bulunamıyor uyarısı ile karşılaşacaksınız.

Verilere Ulaşmak

Tüm sektörlerde olduğu gibi bilgisayar sistemleri sektöründe de tecrübe en önemli unsurdur. Yanlışlıkla silinen, formatlanan, yazılımsal ya da fiziksel arızalara uğramış hard disklerden veri kurtarma yapabilmek için uygun şartların oluşturulması ve tecrübeli uzman kişiler tarafından veri kurtarma işlemlerinin yapılmasına dikkat etmek gerekmektedir. Hard disklerinizde kayıtlı verilerinize ulaşamadığınızda öncelikle verilere ulaşamama nedenlerinin doğru tespit edilmesi gerekmektedir. Bu tespiti doğru yaptıktan sonra, arıza nedenine bağlı olarak veri kurtarma ve arıza giderme yöntemleri belirlenmelidir. Yapılacak olan yanlış müdahale hem hard diskin hem de verilerinizin daha fazla zarar görmesine neden olabilecektir.

Fiziksel Arızalı Diskten Veri Kurtarma

Fiziksel arızalı disklere yapılacak olan müdahalelerin laboratuvar ortamında yapılması gerekir. Fiziksel arıza olarak, disk okuma – yazma kafaları disk yüzeyine yapışmış, kafalar parçalanmış, hard disk data giriş bağlantıları hasar görmüş, pcb kartı hasar görmüş olabilir. Hard diskin çalışır duruma getirilebilmesi için laboratuvarda test edilmesi ve sorunun giderilebilmesi için uygun donör diskin bulunması önemlidir. Tüm bu işlemler sadece laboratuvar ortamında yapılabilmekte ve uzman kişiler tarafından yapılmaktadır. Özel yazılım programları kullanılarak fiziksel arızalı disklerden veri kurtarma yapılabilmektedir. Ancak veri kurtarma sonrasında diskin tekrar kullanabilme ihtimali olmayabilmektedir.

Güvenilir Veri Kurtarma

İnsanlar bilgisayarda bir veri sildiklerinde ya da flash disk, hard disk gibi ürünleri arıza yaptığında kendileri farklı yöntemler deneyerek arızayı gidermeye çalışırlar. Tüm hard diskler birer elektronik cihaz oldukları için yapılacak yanlış müdahaleler arızanın büyümesine neden olabilecektir. Bunun için en güvenilir veri kurtarma işlemleri, özel oluşturulmuş laboratuvarlarda gerçekleştirilmektedir.

Güvenilir veri kurtarama yapabilmek için verinin kaybolma nedenini doğru tespit etmek önemlidir. Günümüzde çok sayıda hard disk markası bulunmaktadır. Her marka hard disk için geliştirilmiş fiziksel arıza veri kurtarma uygulaması farklıdır. Kişisel müdahalelerde bu uygulamalara erişmek zordur. Veri kurtarma uzmanları tarafından hard diske uygun program kullanılarak fiziksel arızalı disklerden veri kurtarma yapılabilmektedir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: