İlkiz Sokak No: 21/3 Çankaya/ANKARA

Fabrika Ayarlarına Döndükten Sonra Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Fabrika Ayarlarına Döndükten Sonra Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Bilgisayar, tablet, akıllı mobil cihazlarda çoğu zaman cihazın sıfırlanması için fabrika ayarlarına döndürme işlemleri yapılır. Fabrika ayarlarına döndürme bir yazılım işlemidir ve mevcut olan tüm verileri silerek erişime kapatmaktadır. Fabrika ayarlarına döndükten sonra dosyalar nasıl kurtarılır? Sıfırlama sonrasında silinen veriler üzerine yeni veriler yazılmadıktan sonra silinmiş olan dosyalar kurtarılabilmektedir. En iyi veri kurtarma programları kullanılarak cihazdaki silinen verilerin önemli bir bölümü kurtarılabilecektir. Fabrika ayarlarına dönmek demek bilgisayar sisteminde alışık olduğumuz biçimlendirme ve sistemin yeniden yüklenmesi işlemidir.

Fabrika Ayarları Ne İşe Yarar?

Bilgisayar ve mobil cihazlarda fabrika ayaları cihazın sabit sürücüsünün biçimlendirilmesi işlemleridir. Cihazda kayıtlı bulunan tüm resim, görüntü, mail dosyası ve telefon rehberi dahil tüm veriler silinecek ve cihaz ilk kullanım anına dönecektir. Mobil cihazlarda işletim sistemi başlangıç ayarlarında tutulur ve fabrika ayarlarına dönüldüğünde buradan yeniden yükleme yapılır sonradan yüklenmiş gereksiz tüm dosyalar silinmiş olur. Bu işlem sonunda kaydettiğiniz veriler tamamen silinmiş olmaz sadece sistem tarafından üstü kapatılır ve kullanıcıya gösterilmez. Yeni veriler kaydedildiğinde ve yeni veri eski verinin üzerine yazıldığında eski veri artık geri getirilemeyecektir.

Dosyalar Kaybolur mu?

Sıfırlama yani fabrika ayarlarına dönüldüğünde dosyaların tamamı silinmekte ancak tamamen kaybolmamaktadır. Sıfırlama denem kayıtlı tüm verilerin silinmesi demektir. Ancak bu sıfırlama güvenli silme yöntemi değildir. Verilerin üzerine yazma yapılmamakta, dosyaların işletim sistemi tarafından görülmemesi ve erişilmemesidir. Sıfırlama sonrası veriler halen sabit diskte duruyor olacaktır. Cihaz marka ve modeline uygun veri kurtarma yazılımları kullanılarak silindiği düşünülen bu verileri kurtarabilirsiniz.

Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Fabrika ayarlarına dönüldüğünde ya da yanlışlıkla bazı veriler silindiğinde, verilerin kurtarılabilmesi için veri kurtarma program çeşitlerinden birisi kullanılarak silinen verilere erişim yapılabilecektir. Veri kurtarma yapılacak olan cihazı veri kurtarma programının kurulu olduğu başka bir bilgisayara bağlayarak, program tarafından komple taratılması yapılır. Program yapacağı tarama sonrası dosyaların imzalarına (uzantılarına) göre bulduğu tüm verileri gruplayalar kullanıcıya gösterecektir. Kullanıcı silinen alandan gelen tüm verileri ya da içerisinden seçtiklerini farklı bir alana kopyalayarak yedekleyebilecektir. Veri kurtarma programı üzerinde kurtarılan verileri ön izleme yaparak inceleyebilir ve aradığınız veri olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Veri Kurtarmanın Mümkün Olmadığı Durumlar

Her silme işleminden sonra veri kurtarma %100 mümkün olmamaktadır. Bilgisayar hard diski veya mobil cihazlar şifreli iken fabrika ayarlarına döndürüldüğünde, biçimlendirildiğinde silinmiş olan verilere ulaşmak zor olacaktır. Şifre kaldırılmadan yapılacak olan sıfırlama işleminde şifre sistemi tüm verilere erişimi kapatmış olduğundan kurtarma programları bu verilere ulaşamayacak ve kurtaramayacaktır. Bilinçli olarak sıfırlama yapılacak ise şifre varsa şifre kaldırıldıktan sonra sıfırlama yapılmalıdır. Şifresiz disklerde yapılan sıfırlama işlemlerinde geri getirme başarı yüzdesi çok yüksektir. Ancak şifreli diskler için aynı şey söylenmemektedir.

Geri Getirme Denemeleri

İnsanlar cihazlarının çalışmaz duruma geldiğini görünce fabrika ayarlarına döndürerek cihazlarını sıfırlamayı düşünürler. Bu uygulamayı yaptıktan sonra birçok verilerinin silindiğini görür ve paniklemeye başlarlar. Bu sorunlar karşılaşmamak için fabrika ayarlarına dönülmeden önce tüm verileri yedeğinin alınması gerekir. Fabrika ayarına geri döndürüldükten sonra, internette indirebileceğiniz kurtarma yazılımları ile denemeler yaparak bazı verilerinizi kurtarabilirsiniz. Sorunsuz ve eksiksiz kurtarma yapmak istiyorsanız teknik destek almalı ve uzman veri kurtarma işlemleri yapan kişiler ile görüşmelisiniz. Laboratuvar ortamında yapılacak olan müdahalelerde geri getirme oranı %100’e yakın olacaktır. Ancak mobil cihaz teknolojileri sürekli geliştirildiği için üretici firma tarafından veri kayıt alanları ile ilgi yapılabilecek özel ayarlamalar ile bu oranlar değişebilecektir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: