İlkiz Sokak No: 21/3 Çankaya/ANKARA

Adli Belge İnceleme

Adli Belge İncelemeleri

Herhangi bir şüpheli olayın kanıtlanması ya da bir belge üzerinde hak iddia etmek için veya kişilere atılan itiraflardan bertaraf edilmek için kullanılan her çeşit evrak, not, mektup gibi belgeler adli belge olarak geçmektedir. Adli kurumlar ya da gerekli kurumlardan eğitim almış adli kurumlarca yetkilendirilmiş kişi ve kuruluşlar tarafından adli belgeler üzerinde yapılan işlemlere de adli belge incelemeleri adı verilir.

Adli Belge İncelemeleri Neleri Kapsamaktadır?

Belgeler üzerinde yapılan her çeşit ekleme, düzeltme, imza taklidi gibi sahtecilik maksatlı değişikliklerin incelenmesi işlemler adli belge incelemeleridir.

Herhangi bir belgedeki imza yetkisi olan şahsa ait imzanın, başka bir evraka kopyalandığının kontrol edilmesi işlemi de adli belge incelemesidir.

Evraklar üzerindeki el yazısının o kişiye ait olup olmadığının kontrolü, ıslak imzaların kontrolü gibi işlemlerin tümü adli belge incelemeleri olarak sınıflandırılmaktadır.

Hangi Durumlarda Adli Belge İncelemesi Talep Edilebilir?

Sizden habersiz, sizin yerinize imza atıldığını ispatlamak için adli belge incelemeleri talep edebilirsiniz.

İmzanızın taklidi ile iş veya özel hayatınızdaki bütün mal varlığınızın başka birine devrettiğiniz hakkında evrak düzenlendiğinde, bilirkişi incelemesi talep edebilirsiniz.

Sizin adınıza sahte senet düzenlenip hakkınızda açılan davalara karşı kendinizi savunmak için, imza sirkülerinizi göndererek senetlerin doğruluğu konusunda araştırma yapılmasını isteyebilirsiniz.

Ayrıca imzalayacağınız sözleşmelerde karşı tarafın imzalarından şüphe duyuyorsanız bilirkişiden imzaların doğruluğu hakkında rapor düzenlemesini isteyebilirsiniz.

Adli Belge İncelemeleri Kim Tarafından Yapılır?

Adli belge incelemeleri, sorumluluk bilinci yüksek, dikkatli, ahlaki değerlere saygı gösteren kişiler tarafından yapılmalıdır. Adli belge incelemeleri, belge inceleme uzmanları tarafından yapılmaktadır. Belge inceleme uzmanı olabilmek için, üniversitelerin onaylı adli belge incelemeleri ve sahtecilik sertifika programlarını bitirmiş olmaları ve bilirkişi olduğu alanda belirli iş tecrübesi olması gerekmektedir.

Bu eğitimlerde, belgenin tanımı, belgede sahtecilik, incelenecek belgelerin saklanması ve transferi, kâğıt ve mürekkeplerin özellikleri, el yazıları, mühürler ve imzaların incelenmesi ve bilirkişi raporu düzenleme konuları hakkında geniş çaplı eğitimler verilmektedir. Sağlam eğitim görmüş, kendini geliştirmiş bilgili bir adli belge inceleme uzmanı, bilimsel teknikleri doğru kullanmasını bilir ve işinde başarılı bir uzmandır.

Günümüzde bu işi yapan özel şirketler de bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ve işinde dikkatle ve bilimsel yöntemlerle son derece titiz ve ahlaka önem göstererek, tarafsız bir şekilde çalışan HAN Danışmalık- kriminoloji şirketi göze çarpmaktadır.

Adli Belge İncelemeleri Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Adli belge incelemeleri son derece hassas yapılması gereken işlerdir. Çünkü yapılacak inceleme sonucunda sunulacak raporlar kişilerin veya kurumların hayatlarını doğrudan etkileyecektir. Herhangi bir yanlış raporlama sonucunda; şahısların evlerini, araçlarını kaybedebileceği, şirketlerin kapanma derecesine gelebileceği ve şirket çalışanlarının işsiz kalabileceği göz ardı edilmemelidir. Bu da bilirkişiler üzerinde ağır vicdan yükünü beraberinde getirmektedir.

Aynı zamanda adli belge incelemeleri yaptıracağınız kurumu da dikkatle seçmenizde fayda olacaktır. Bu işleri acemilerin eline bırakamamak gerekmektedir. Mutlaka hizmet alacağınız kişi veya kurumun referanslarını kontrol etmek gerekir.

Adli Belge İnceleme Raporu Fiyatları Nedir?

Piyasada bu tür işleri gelişigüzel yapan birçok kurum veya kişiler bulunmaktadır. Hal böyle olunca da bu işler çok ucuz fiyatlara yapılmaktadır. Ancak ucuza yaptıracağınız işlemler sizler için telafisi olmayan hatalar yapmanıza sebep olabilir. Kazanacağınız bir davayı kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Adli belge inceleme raporları fiyat bilgisi için HAN Danışmanlık web sitesi olan www.hanverikurtarma.com üzerinden istediğiniz hizmeti belirterek fiyat alabilirsiniz. Ana sayfa üzerindeki talep formunu doldurarak gönderebilirsiniz. Sistemde bulunan telefon numaralarını da arayarak bilgi alabilirsiniz. HAN danışmanlık şirketi sektörde öncü, yenilikçi, tarafsız ve deneyimli çalışanları bulunan köklü bir kuruluştur.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: